Основен причинител на рака на шийката на матката е човешкият папилома вирус. Неговото присъствие в раковите тъкани е задължително. За да се превърне един доброкачествен патологичен процес в рак са необходими и други увреждащи фактори, наречени кофактори. Ето кои са те.
1. Тютюнопушене - смята се, че намалява значително локалния имунитет и способността на клетките на имунната система директно да унищожават вирусите.
2. Ултравиолетова радиация - уврежда генетичния материал на клетките, което води до развитие на рак.
3. Бременност – липсата на месечен цикъл е благоприятна.
4. Дефицит на фолиева киселина - вещество от групата на витамин В
5. Отслабена имунна система - жените, които поради една или друга причина имат намален имунитет имат значително по-голям шанс да развият злокачествен процес.
Кой да внимава
- Жените с ранно начало на сексуалния живот
- Жените, които често сменят половите партньори
- Боледуващите от полово предавани болести
- Жени с лоша интимна хигиена
- Жени с много раждания
- Жени, родили в много ранна възраст
- Жени, които използват орални контрацептивни средства
Ваксината помага
Вече съществува ваксина срещу четирите най-често срещани типа човешки папилома вирус – 6, 11, 16 и 18. Тя се прилага трикратно – на произволна дата, на втория месец след първата ваксинация и на шестия месец след поставяне на първата доза. Ваксината предпазва от заразяване с HPV (човешкия папилома вирус), който причинява рак на шийката на матката и генитални кондиломи.
Редовните прегледи гарантират възможност за лечение
Всяка жена, навършила 21 години или 3 месеца, след като стане сексуално активна, трябва да ходи на редовни профилактични прегледи и да се прави цитонамазка. Скрининговият метод намалява броя на смъртните случаи от рак на шийката на матката с около 70%.