Скандалната дизайнерка Мира Бъчварова мечтаела да стане Джеймс Бонд

https://hotarena.net/laifstail/skandalnata-dizaynerka-mira-bachvarova-mechtaela-da-stane-dzheyms-bond HotArena.net
Скандалната дизайнерка Мира Бъчварова мечтаела да стане Джеймс Бонд

Мира Бъчварова е едно от най-провокативните имена в съвременната българска мода.

Наричана „лошото момиче“ на модния подиум, тя не просто създава дрехи, тя изразява философия, емоция и разказва истории чрез своите творения. Малцина знаят, че като малка мечтаела да бъде не дизайнер, а Джеймс Бонд.

„Не жената на Джеймс Бонд. Истинският Джеймс Бонд“, смее се Мира и си спомня как сама ушила двулицев костюм – черен от едната страна и жълт от другата, с ясна идея, че така Бонд ще се преобрази и ще избяга от враговете си.

Мира е израснала в семейство на интелектуалци – майка й ухае на „Шанел“, а баща й – изобретател, за когото дори майка й писала роман.

От малка шие дрешки за малкото си кученце, плете му пантофки, което описва като модна революция, предвид , че по онова време никой не облича с дрехи домашния си любимец. Спомня си, че имала сребристи сандали с ток на 6 години. Нещо немислимо за ония времена. И макар да се чувствала различа и неразбрана от децата около себе си, тази различност с времето се превръща в неин почерк.

Първо кандидатства в Приложното училище, но не я приемат. Завършва Техникум по облекло и дизайн, а по-късно влиза в Художествената академия в София, приета със стипендия – сред шестима приети от 200 кандидати. Специалността й – художествено и пространствено  оформление на интериор се оказва идеална основа за бъдещите й модни инсталации.

Дебютът й на модната сцена е през 1995г. с колекция за марката Ариес Уникат на Светла Димитрова. Предизвиква истински фурор.

Малко преди това прави в хотел „Хранков“ първото си авторско ревю „Жената с две лица“.

Но най-голямото й предизвикателство, както самата тя признава, е проектът с петметровите крила, направени за кон. Месеци работа, ръчно събрани пера, изграждане на цяла конструкция и преодоляване на неочаквани трудности като съпротивлението на въздуха, което крилата оказвали. „Направих всичко сама — от скицата до последния шев. Не беше просто костюм, а истински пърформанс. Конят буквално летеше“, разказва тя.

Традиционно най-голям интерес предизвикват нейните обувки — сред тях има модели, вдъхновени от еднорози, както и дървени платформи с височина около 25 см. Креативността й не спира до обувките — тя създава и внушителни шапки и сложни костюми, като процесът от скицира-нето до завършването на един тоалет понякога отнема между три и пет месеца.

Най-мащабното й ревю е организирано през 2000 година във Военния клуб, когато представя 70 костюма, вдъхновени от битката между доброто и злото — в един футуристичен свят, населен от извънземни. Нейното вдъхновение идва от самото предизвикателство — от въпроса дали е способна да се справи с нещо ново.

Когато не твори и не е потънала в света на модата, Мира обича да прекарва времето си със своя най-верен приятел — коня си. Малко повече от 15 години назад тя открива втората си най-голяма страст след модата — ездата. Днес тя язди уверено и свободно, владее сложни трикове — може да язди изправена, настрани и с впечатляваща лекота контролира всяко движение на животното. Конят й се казва Класик, черен жребец — име, което отразява силата и благородството му. Макар да живее в пансион, Мира отделя време всеки ден, за да бъде с него. Ездата й носи така нужния адреналин и вдъхновение, като я презарежда и й дава усещане за свобода и хармония.

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.