„Много пъти Бог ми е помагал в живота. Това, че толкова години оцелявам, е помощ свише. Ще стана скоро през септември на 75 години, а още хората ме харесват. Как да не ме прави щастлив това?“
Тези думи на благодарност споделя Васил Найденов, който ще получи наградата „Най-обичан български поп изпълнител на всички времена“ - за изключителния му принос към българската музикална сцена и трайната любов на публиката на наградите на „БГ радио“, които са на 25 май в зала „Арена София“. Гласът на Васил Найденов и неговите песни са част от живота на няколко поколения - саундтрак на лични истории, празници, емоции, носталгия и музика, която се преживява, коментират организаторите.
„Благодаря за тази наистина голяма награда, защото тя е много задължаваща и благодаря за това, че те пускат българска музика, защото това е много важно. Българска музика е имало, има и ще има“, казва артистът.
Найденов изкара Великден с приятели и близки, като винаги на празници той и по малко работи.
„Вярващ съм, но късно се кръстих - след 30 години бях. Не се съобразявах с правилата на партията тогава, която го забраняваше“, споделя изпълнителят.
Въпреки 74-те си години Кеца е в перфектна форма, като не спазва диета и не спортува усилено. „Добре съм със здравето, не мога да се оплача. Казвал съм вече, че от малък имам алергия, която се „обажда“ през пролетта и есента. Но все пак си пея и ходя на участия“, щастлив е певецът.
74-годишният изпълнител никога не е губил надежда, че политическата обстановка в един момент ще се подобри, но днес е противоречива и тъжна. „Дали съм губил надежда, не бих казал. Ние, артистите и музикантите, сме от друго тесто. Оптимисти сме си, но за инфлацията нямам думи направо. Това, което става сега, е цинизъм. Нечовешко отношение. Изкуствено се създават високите цени и народът страда. Хората не могат да си платят лекарствата, какво да говорим за друго. И знаете ли, много се радвам когато видя по-възрастни хора на моите концерти. Това означава, че вероятно са спестили, за да ме гледат на живо, как да не ме радва това“, с усмивка заявява Найденов.
Колкото до младите изпълнители, някои от тях той харесва, за други смята, че са бездарни. „Навремето партията и управляващите учеха нашето поколение да не бъдем звезди. А тези новите всички се смятат за звезди и нагоре. Жалкото е, че сред тях има и големи бездарници. Ама за всички има място под слънцето“, снизходителен е Васил Найденов.
Вече се вижда и краят на прословутия ремонт на апартамента му, който вече продължава с години.
„Колебая се дали изобщо да го приключвам, защото после пък ще ми е скучно и няма да има какво да правя. Така съм възпитан, че все нещо трябва да върша, да легна да спя, не става, не мога“, смее се голямата звезда на българската естрада.