Българското тв кино и сериали влиза в 2026 година с фантастично темпо, каквото не сме виждали от години.
Случва се нещо любопитно - режисьори рискуват, актьори се хвърлят в най-смелите роли, а сюжетите са толкова различни, че зрителят ще е прикован към избрания от него канал.
Най-големият шум започва от БНТ, които подготвят
мистичния и мрачен „Мамник" –
сериал по едноименния роман на Васил Попов, който съчетава криминално разследване, български фолклор и страховита атмосфера. В изолираното заради епидемия от ковид село Вракола започват да се случват убийства, хора се будят с белези, напомнящи за древни проклятия, а над всичко тегне легендата за крилатия демон Мамник. Виктор Божинов е режисьор, а Екатерина Лазаревска влиза като граничната полицайка Божана. Мариян Стефанов я следва като Митко, а Йордан Ръсин е местният полицай Камен, който знае повече, отколкото му е удобно да признае. Към тях се присъединяват легенди като Владимир Пенев и Ели Скорчева, които гарантират, че „Мамник“ ще бъде едно от тв събитията на годината.
БНТ атакува ефира през следващата година и с още един сериал –
приключенския "Ком Емине“, какъвто не е бил сниман досега у нас.
Десет души тръгват по легендарния маршрут, носейки раници, тайни, страхове и надежди.
Най-младият е на 18, най-възрастният - на 70, а всички се борят едновременно с Балкана и със себе си. Под режисурата на Иван Владимиров и Бойко Боянов, с актьори като Атанас Атанасов, Александър Кънев, Константин Еленков, Деси Моралес и Лора Христова, сериалът обещава да бъде пътуване през планината, емоциите и истината, придружено със зрелищни кадри. Създаден е по мотиви от романа на Юлияна Дончева „Пътят“ и ще разкаже историята в 12 епизода.
„Черешката на тортата" в портфолиото със сериали на БНТ обаче е шестият и най-мащабен по думите на продуцентите сезон на
култовата поредица „Под прикритие".
С роли в сериала влизат Радина Кърджилова и екранният Гунди - младият актьор Павел Иванов.
От тийзъра става ясно, че героинята на Кърджилова е определяна като „кралица на подземието“ и „фаталната жена на подземния свят", докато колегата й е спряган за част от най-голямата мафиотска структура" и един от приближените на Иво Андонов.
В "Под прикритие" влиза и тежката артилерия на съвременното ни кино Юлиан Вергов, за чийто герой се загатва, че ще е „новото лице на мафията", докато по всичко изглежда, че актрисата Велина Георгиева ще се превъплъти в ролята на неговата дъщеря - „разглезена наследница", която ще се забърка в криминален екшън.
От продуцентите на звездния сериал научаваме, че по време на снимките са били изстреляни
над 5000 патрона само за два дни, десетки автомобили са били използвани за каскади и на терен е имало 12 едновременно работещи каскадьори. В шести сезон на "Под прикритие“ ще видим завръщането на знакови персонажи като Иво Андонов (Захари Бахаров), Росен Гацов-Куката (Мариан Вълев), Тишо Големия Близнак (Кирил Ефремов), както и Ния - (Йоанна Темелкова) дъщерята на Петър Туджаров. А и самият Джаро (Михаил Билалов) също ще бъде в играта.
Но ако БНТ сглобява приключения, екшън и легенди, то Нова телевизия залага на криминална драма.
„Дъждът оставя следи" е проектът, който ще покаже Герасим Георгиев-Геро
в съвсем различна светлина. Тук няма комедия, няма усмивки - Геро влиза в ролята на разследващ полицай в история за престъпление, извършено в Рилския манастир, където всяка тайна е пазена от поколения. Христина Джурова е неговата партньорка - хладнокръвна, аналитична и готова да прекрачи граници, които другите не смеят. Режисурата е поверена на Кристина Грозева и Петър Вълчанов, а музиката – на Максим Ешкенази. Рядко се събира подобен екип в български сериал, затова очакванията са огромни.
Освен сериозното начало Нова тв залага и на
„най-вкусния български филм" на 2026 г. „Брънч за начинаещи“.
Той тръгва по кината от 13 февруари. В главните роли зрителите ще видят Александра Сърчаджиева, Орлин Павлов, Валентина Каролева, Стилиян Стоянов, Ая Алексиев и Алина Данчева. Стоян Дойчев и Стефан Вълдобрев ще добавят щипка пиперливост в лентата, а като композитор на музиката ще чуем любимия Владимир Ампов-Графа.
„България Днес" научи в аванс и одобрените тв сериали, които ще се реализират през 2026 г. Младият, но вече заслужено утвърден режисьор Павел Веснаков дебютира в непривичен досега за него жанр - комедията. Веснаков е и сценарист на 12-серийната поредица „Летище“, а негов съавтор е звездната сценаристка Христина Апостолова, половинка на продуцента Евтим Милошев.
Като сценарист дебютира и популярният актьор и тв водещ Ники Станоев на 120-серийния ситком „Хоум офис“, научи още вестникът. Над сценария на побългарената версия на култовия американски ситком „Офисът“ е работил още Михаил Казаков, а негов режисьор е Кирил Добрев.
БНТ залага през 2026 г. и на мащабни художествени поредици за миналото. През следващата година от нейния екран ще следим историческия екшън ,,Огън в зениците" под режисурата на Виктор Чучков и автор на сценария Валентина Минкова.