Известните българи за пръв път от дълго време насам се обединиха в мнението си, че датата 24 май е много по-подходяща за национален празник на страната ни от 3 март. За тях празникът на писмеността е израз на изконно българското и израз на гордостта, че и \"ний сме дали нещо на света\".
Михаил Белчев, който е не само певец и музикант, но и поет, боравещ със словото, каза за \"България Днес\", че \"е много сложно да се даде оценка на смяната на националния празник\". \"Но най-красивият, най-светлият и най-нашенският празник за България - това е 24 май\", категоричен е естрадният ветеран.
\"Тази дата винаги се е вписвала много органично, много съкровено и в моя личен календар\", добавя Белчев. Той върна лентата назад, към времето на своето детство, когато на 24 май \"баща му го е качвал на раменете си и го е водил на манифестация\". \"Винаги в моето семейство този ден се е празнувал като един свят български празник - на традициите ни, на това, че сме се запазили във вековете и че сме дали нещо на света\", разказа бардът.
Размишленията си за историческите аспекти на важните дати в българския национален календар сподели за \"България Днес\" и Орлин Павлов.
\"Историята, както остава, така и започва да се променя. Не знаем моите деца на какво ще бъдат свидетели. Хубаво е да запазим някакви неща, но е важно и да ги променяме\", сигурен е певецът.
\"24 май е най-българската и най-истинската дата. Най-свързаната с нашия език и история. 3 март се свързва с много други неща освен България\", каза поп звездата. Неговите притеснения обаче не са свързани само с датата, а и с много други неща.
\"Ние все по-често за всичко започваме да се делим на много по-малки групи. За новите идеи, за новите неща. Има логика да се смени датата на националния празник, но за съжаление, вместо да се почувстваме по-добре от това и по-горди, че сме българи, ще се разделим за пореден път на групи\", опасява се изпълнителят.
Павлов пояснява, че \"много неща трябваше да бъдат свършени във времето, и то много по-отдавна, не знам защо не са го направили. А времената са такива, че се делим все повече, и ми е много тъжно от този факт\", призна той.
Дядото на певеца - летецът Павел Павлов, загива по време на служба, защитавайки българското небе. \"Още преди да дойде 9 септември 1944 г., преди да се сблъскаме с комунизма... Той се оженил на 3 март и неслучайно са избрали тази дата. Всяко време с особеностите си и историческите си моменти\", смята гласовитият наследник на въздушния ас.
Нешка Робева не скри, че за нея тази промяна е със \"силен политически подтекст\". \"Което са решили да направят, ще бъде гласувано\", смята треньорката на \"златните момичета\".
\"Въпросът обаче е, че колкото повече изпростява и се опростачва нацията ни, колкото повече се замърсява с чуждици езикът ни, толкова повече нашите управници решават, че 24 май ще ни помири\", скептична е бившата грация. \"Спомняте ли си, че имаше идея да се смени азбуката, защото така, както всичко ни пречи, явно ни пречи и кирилицата\", допълни Нешка Робева. Според нея е утопия да се вярва, че има нещо, което е в състояние да обедини сънародниците ни. Новата дата на националния празник също няма да го направи, убедена е легендарната треньорка.
Единственото възражение на Христо Мутафчиев към предстоящото гласуване в парламента на променената дата на българския държавен празник е, че има много по-важни неща, които трябва да се гласуват и на първо място това е бюджетът\", подчерта популярният актьор.
\"Наистина 24 май е много по-подходящ за наш национален празник, защото на 3 март просто се е подписало едно споразумение, с което се прекратяват военните действия. И то е подписано от едни сили, които си разделят териториите. В момента Русия мачка Украйна. За да покажем на Русия, че не може да бъде единствената, с която се съобразяваме, нека наистина тази дата да се отнеме от календара ни и да се даде приоритет на 24 май\", мотивира се шефът на Съюза на артистите в България.
Мутафчиев наблегна на това, че \"24 май е много по-чувствителна дата, която още от деца, още от училище сме я приели в сърцата си като национален празник на буквите, на писмеността\". С вълнение той си спомня и досега как в училище \"Кирил и Методий\" в родното му Карлово са празнували на този ден.
\"Задължително бях с изгладена бяла риза и панталон и носех знамето или съм бил барабанчик, или свирех на фанфар и много завиждах на другите деца, които бяха с лента \"отличник\", спомня си Христо Мутафчиев. \"Много мило ми ставаше на всеки 24 май, защото цяло Карлово, като малък град, излизаше на манифестация, след което с майка и татко отивахме на разходка на водопада над града\", умилява се и досега известният актьор.
Неговият колега от предишната генерация Георги Мамалев е категоричен, че празникът на буквите е \"големият обединител на българите\".
\"Тук вече няма русофили-русофоби. Това е много значим празник за българския народ и затова подкрепям изцяло тази смяна\", каза за изданието големият комик.
\"Много спомени имам още от дете за този празник. Най-яркият ми спомен е от ученическите ми години, когато излизахме с класа в гората край моето родно село Мамарчево. Събирахме божури, с които се закичваше големият портрет на светите братя Кирил и Методий\", връща лентата назад ветеранът на Народния театър.
\"Този празник е едно ново начало за българския народ, което ще продължи неговите възрожденски пориви и стремежи към просвета\", категоричен е Мамалев.
ами,
преди 1 година
Гъзолизци са БГ звездите ...винаги с този който е на власт.Дори Мамалев го изпя с КЛУБ НЛО ''ПАРТИИ ЛЮБИМИ'' е песента и е от 1992 година! Изключително актуална и днес - 25.07.23 година! Даже вероятно е по-актуална сега...!
Коментирай