Максим Генчев, режисьора на филма „Ботев“, чиято премиера беше наскоро, разказва пред „България Днес“, какво се е случило на екипа му по време на един снимачен ден в Калофер.
За разлика от някои бг църковници, кметът на Пловдив Здравко Димитров бръкнал и извадил заплатата си, за да я дари за лентата си. Знаел наизуст цели пасажи от писмата на Ботев до Драсов и други революционни дейци.
„Предложи ми със сълзи на очи помощта си за филма. Свързани и с Пловдивския владика. Изпратихме официално писмо, защото искахме да снимаме в една църква в Калофер“, довери Генчев. И до ден днешен „Ботев не е в добри отношения с църквата“, смята режисьорът на филма. Тя го ревнувала и нямала желае да признае този велик поет за християнин.
\"Имах намерение да направя епизод, от който се разбира, че Ботев е изповядал посланието от молитвите на свети Йоан Златоуст. Ботев е обичал Бог, обичал е Христос\", споделя Максим Генчев.
По това време той е снимал основно в Калофер. Въпросния епизод е трябвало да се заснеме там, в двора на една малка полуразрушена църква - Свети Николай.
\"Тя е необитаема, не се провеждат служби. Нямахме отговор на писмото до Пловдивска Митрополия, а се знае, щом няма отговор от една администрация, тя фактически ти дава негласно разрушение“, разказва режисьорът.
„В момента, в който започнахме да снимаме, пристигна наместникът на владиката по дънки и каза, че Николай му се обадил да повика полицаи и да ни изхвърлят от двора на църквата.! Това беше скандал! Провали ни снимачния ден\", казва Генчев. Той допуска, че може би наместникът на дядо Николай на своя глава е решил да изгони екипа, въпреки че в църквата не се провеждат богослужения.