Стратега зареждан с домашен еликсир от приятели в Мировяне, сърбинът се гордее с кайсиева
Ракията на националния селекционер Младен Кръстаич е по-слаба от тази Стратега от Мировяне Димитър Пенев, който изведе България до бронзовите медали на световното първенство в САЩ-94, показва експертно проучване на \"България Днес\".
Пената се зарежда с домашна гроздова от приятели в родното си село от много години, а през 90-те, когато отборът му мачка световни сили като Франция, Аржентина и Германия, посещава редовни сбирки на местни производители в мировянския \"Хоремаг\".
\"В смесения магазин се събираха мъжете и всеки носеше за дегустация от своята продукция ракия - разказва пред \"България Днес\" кметицата на Мировяне Светослава Иванова. - Пенев често минаваше оттам и оставяше пари да се почерпят всички за негово здраве.\"
За местните производители на ракия е голяма гордост да снабдяват с гроздов еликсир знаменития треньор, който си пада по напитки с висок градус. В много ограничени количества, ракията се предлага и на кръчмари със заведение в столицата. Гроздовата домашарка е 55 градуса, но влиза меко и гали небцето. Ароматът на плод се усеща ясно, но ненатрапчиво, цветът на напитката е златист и грее в чашата. В това лично се убедиха трима репортери на \"България Днес\". Ракията развързва езика и е задължително да се консумира с хубаво мезе и в неголеми количества.
Пената обича да споделя приятни мигове на чашка с приятели и според мнозина именно способността на големия треньор да общува по непосредствен и открит начин с всички е важна част от харизмата му на обединител. Така по свой начин Пенев успява да накара непримиримите характери в състава на четвъртите в света да загърбят всякакви различия в името на националния отбор.
Настоящият селекционер на \"лъвовете\" Младен Кръстаич също е любител на ракията и горд производител на кайсиева, дюлева и сливова. Но напитките на сръбския специалист са \"само\" по 40 градуса. Кръстаич от години произвежда собствен алкохол и трупа пачки от доходоносния бизнес. Неговата ракия е една от най-хубавите в родината му и има куп спечелени награди. Цените са доста високи, но напълно отговарят на качествата на напитките, категоричен е Кръстаич. Един от специалитетите на треньора на България е кайсиевата, която е сред най-търсените от пиячите. Ракията се произвежда в Банатско Велико село, което се намира край Войводина. Кръстаич върти дестилерията заедно със своя приятел Мирослав Кнежевич, а еликсирът се прави в къща с над един век история.
\"Отворих кафене в центъра на Кикинда, днес е ресторант - разказва Кръстаич. - Като стана въпрос за ракия, моя приятелка ми каза, че във Велики село има много добри. Обадих се на пет-шест човека, дегустираха цял ден и дадоха отлична оценка. Това беше знак, че с Мирослав трябва да създадем марка. Да се чува за нея, да бъде разпознаваема.\"
Още през 2012 г. двамата приятели значително увеличават производството, като запазват качеството и създават марката \"Хуберт\". Засаждат овощна градина в Джала с по пет хектара дюли, кайсии и сливи. \"Всеки плод, който отива за преработка, е от нашата овощна градина\", гордеят се сърбите. Цените варират около 40-70 лева за бутилка ракия, обърнато в български пари. В началото Кръстаич и семейството му лично берат плодовете. Треньорът разкрива, че дори звездите на \"Барселона\" пият от неговата ракия. \"И търсят още - добавя Кръстаич. - Иван Ракитич ми се обажда и пита: \"Братко, кога ще дойде?\" Моите хора от \"Барса\" са луди по нея.\"
Поне засега футболните рецепти на сърбина не дават добри резултати в националния отбор, за разлика от годините, когато Пената водеше отбора, подгряван от по-лютата мировянска гроздова. Дали Кръстаич ще напипа точния градус с младия тим на България, бъдещето ще покаже.