Извънредни и стряскащи новини за \"Уникредит\" взривиха световните медии!
Какво се случва с \"Уникредит\" - това е темата, която вълнува милиони и взриви световните медии днес, когато се разбра, че генералният й директор Федерико Гицони е хвърлил оставката си. Това се случва след като последният бе начело на банката през последните 5,5 години, съобщи „Блyмбъpг“.
Федерико Гицони все пак ще остане на поста си дo избиpaнeтo нa нов генерален директор. Към момента най-спряганите кандидати за мястото са шефът на итaлиaнcĸия ĸлoн oт Ваnk оf Аmеrіса Mapĸo Mopeли, Флaвиo Baлepи oт Dеutѕсhе Ваnk, шeфът нa инвecтициoнния oтдeл нa UВЅ Grоuр Aндpea Opceи и бившият шeф нa инвecтициoнния oтдeл нa Unісrеdіt Жaн-Πиepa Mycтиe.
Припомняме, че Фeдepиĸo Гицoни oглaви бaнĸaтa пpeз ceптeмвpи 2010 г. А зa нeгoвaтa cмянa ce зaгoвopи пет години по-късно, в ĸpaя нa 2015 г., ĸoгaтo плaнът му зa paзвитиe беше отхвърлен oт aĸциoнepитe, ĸoитo пoиcĸaxa пo-конкретни мepĸи.
От съществено значение е и информацията, че италианската „Уникредит“ ще се раздели не само с генералния си директор Федерико Гицони, но най-вероятно и с дъщерните си банки в Полша и Турция.
Стана ясно, че най-голямата италианска финансова институция има 80 милиарда просрочени кредити и се нуждае от 9 милиарда евро, за да попълни капитала си.
Оставката на генералния директор може да стане факт още утре, съобщават водещите световни издания „Файненшъл таймс“, „Уолстрийт джърнъл“ и агенция Ройтерс.
На 24 май е насрочено извънредно заседание на борда на директорите на банката и „с 90% сигурност Гицони ще присъства на него, но вече като подал оставката си“, съобщава Ройтерс, позовавайки се на свой източник.
Любопитна инфoрмация е, че акционерите на „Уникредит“, сред които е и инвестиционният фонд на Абу Даби Aabar Investments, имат сериозни претенции към ръководството на банката.
От началото на годината акциите на „Уникредит“ поевтиняха с над 40%, докато при главния им конкурент „Интеса Сан Паоло“ - с 25%. Капиталът от първо ниво на „Уникредит“ през първото тримесечие намаля от 10,7 на 10,5% и спадна с още 0,2 процентни пункта, когато банката напълно инвестира своя дял – 1 милиард евро – във фонда за спасяването на италианските банки Atlante.
Банка „Уникредит“ има 80 милиарда евро просрочени кредити или една четвърт от всички проблемни кредити в Италия. Въпреки това през есента на 2015 г. банката се съгласи да гарантира емитирането на акциите на Banca Popolare di Vicenza за 1,5 милиарда евро /ЕЦБ откри в капитала на Banca Popolare di Vicenza дупка от 1,75 милиарда/. През март все пак „Уникредит“ помоли да се отложи емитирането.
„Няма шанс новият генерален директор да бъде избран сред топ мениджърите на „Уникредит“, защото всички те са се дискредитирали“, заяви пред „Файненшъл таймс“ един от 10-те най-големи акционери на банката.
Както вече се посочи, по данни на ФТ се обсъждат няколко кандидатури за поста генерален директор. Сред тях са и тези на бившия топ мениджър на „Сосиете Женерал“ и „Уникредит“ Жан Пиер Мюсте, на генералния директор на Mediobanca Алберто Нагел и бившия банкер от „Интеса“, който в момента работи за Bank of America Merrill Lynch, Марко Морели.
Най-вероятно „Уникредит“ ще се сдобие и с нов председател на борда на директорите като 81-годишният Джузепе Вита ще бъде сменен от Лукреция Райхлин, която по-рано оглавяваше аналитичния отдел на ЕЦБ.
„Уникредит“ спешно се нуждае от допълнителен капитал. Според оценките на някои членове на неговия борд на директорите, става дума за 9 милиарда евро, пише „Уолстрийт джърнъл“.
В момента пред банката има два пътя за попълване на капитала – или да убеди акционерите да й дадат пари, или да продава активи. Като кандидати за продажба са сочени – интернет брокерската фирма и Fineco и два чуждестранни дъщерни клона: полската банка Pekao /втора по големина в Полша/ и турската Yapi ve Kredi Bankasi.
През 2014 г. „Уникредит“ получи 673 милиона евро за 30% дял в капитала на Fineco, съобщава „Блумбърг“. Банката при тежава 66% от фирмата. Най-вероятно тя иска да продаде 15% от нея, което възлиза на около 600 милиона евро.
azz
преди 8 години
Погледнете годишните отчети на групата и ще видите, че това е ясно още от 2013г. Разбира се в България, групата на Уникредит тогава е на печалба, защото ползват служителите си като евтина работна ръка. Погледнете целите, които са поставени за изпълнение от служителите и ще видите, че банката умишлено е водена към задлъжняване. Няма как да искат да се раздават милиони кредити. Нали, за да кредитират те трябва да си закупят ресурс. Е, ресурсът им става все по-скъп, но политиката за кредитиране не променя!
Коментирай