Комплекс за винен и СПА туризъм „Старосел” бе домакин на празниците, свързани с началото на гроздобера
На пищно събитие, с което бе отпразнувано началото на беритбата на грозде бе избрана вестителката на плодородието и добрия урожай. Празникът започна с изпълнение на състава за автентичен фолклор „Гергьовска китка” при Народно читалище „Васил Левски 1900” от с.Войнягово, създаден през 1957г. Те се представиха в традиционни носии, на повече от 150 години. Виното – плод на знание и опит, направено с любов и дръзновение, оставено в дар от траките беше на почит в този ден, в който от антични времена дедите ни празнуват плодовете на лозята бе в центъра на празниците, отбелязани в Старосел.
За да уважи празника на виното и плодородието, специално от близкото населено място - Стрелча, пристигна кметът Стойно Чачов в компанията на красивата си съпруга Дони Чачова, която почете празника, като се премени в Северняшка народна носия.
В рамките на събитието, седемте претендентки за титлата Царица на виното се представиха в три кръга. В първи кръг те обраха овациите на публиката в Храма на виното, където гости и посетители на събитието се насладиха на спектакъл, съчетаващ по атрактивен начин автентичната обстановка на храма с феерия от музика, светлина и танц.
Във впечатляващ мултимедиен 3D филм, пред гостите оживя древната „Легенда за лозата“. Видео-разказът разкри пътя на Бога на виното – Дионис до земята на плодородието. Музиката във филма е дело на формацията за етно-фюжън Булгара.
Във втория тур девойките дефилираха пред публика и гости в автентични носии от Добруджа, Родопите, Пиринска, Тракийска, Северняшка, Странджанска и Шопска области. Появата на всяка от тях бе предшествана от артистично представяне на всяка област със съответния народен танц, в изпълнение на танцова формация „Етноритъм”.
Третият кръг бе посветен на модерното звучене на фолклора, като израз на съхранените традиции, запазили нашата идентичност до днешни дни. Претендентките за титлата се представиха в рокли с марка МЕМЕ МОРЕ, вдъхновени от любовта към България, преклонението пред историята и силата на българския дух, възхищението от културното и етнографското ни наследство. Косите на всички кандидатки за Царица на виното, бяха стилизирани от топ-стилиста на Christian Of Roma Емилия Балталиева. За лице на марката бе избрана 18-годишната Соня Цветанова. Соня получи козметичен комплект за коса, а на всички участнички в конкурса бе подарен последният брой на фризьорската библия – сп. YOU.
Красотата и финеса на чаровната седморка затрудни работата на журито. Председателят на комисията Евгения Калканджиева и членовете Ива Екимова – ПР експерт, най-успешният млад рали състезател Григор Григоров, художникът Георги Попов и Таня Стоилова - представител на Christian Of Roma, единодушно се спряха на 19 годишната Бояна Ацева. Бояна е на 19 години, завършила е езикова гимназия, а в момента учи право в НБУ. Стройната си фигура поддържа с класически балет. Управителят на Комплекс за винен и СПА туризъм „Старосел” Теодора Тренева, връчи лентата и венеца символ на плодородието и гроздобера на победителката.
Водещата Мария Сапунджиева, дирижира спектакъла посветен на плодородието, а в самия му финал новата Царица на виното, закичена с венец, заплетен от първата лозова клонка, зарязана от Трифон Зарезан, оплетена с омайни билки, брани рано в зори по Еньовден, свежи есени цветя и плодове намачка гроздето в автентична каменна вана, намираща се в сърцето на комплекса.
В празника участие взе и групата за модерни интерпретации на известни фолклорни песни „Арт Войс Център“. Съпътстващите събития бяха посветени на изобилието в региона. Био-базар, алея на занаятите, конкурс за най-добра обредна питка и представяне на традиционни народни носии от Добруджа, Родопите, Пирински, Тракийски и Шопски региони, бяха само част от честванията на древния култ към виното и бог Дионис.