Д-р Енджи Касабие е родена на 1 ноември в Бейрут, Ливан. Завършила е висше образование в областта на медицината, а през 2014 г. защитава докторантура в НСА. Асистент е в Катедра по хигиена, медицинска екология и хранене към Медицинския университет в София. Завършила е докторантура във Вашнингтонския университет със специалност „Диетика”. През клиниката й минават много български и световни знаменитости като Арнолд Шварценегер, Джон Траволта, Силвестър Сталоун, Ева Лонгория и много други.
В разгара на сезона за консервиране зеленчуци и свинско, репортер на „Уикенд” потърси чаровната специалистка, за да сподели ползите и вредите от фермените, бързото хранене, дългото гладуване и правилните грамажи на порциите.
- Доктор Касабие, може ли човек да настрои сам тялото си за есенно-зимния сезон, когато времето застудява, идва ред на туршията, ракията, виното и мръвката?
- Разбира се, храненето винаги трябва да е съобразено със сезона. Съветвам всички да хапват сезонни продукти и храни. Да подбират салати с кореноплодни зеленчуци като моркови, цвекло. Зелевата салата е добро решение. Картофената също е подходяща за тези два сезона. Съветвам също така хората да не спират да се движат, да не се отпускат. Ако може да посещават фитнес залата, ако не – да тренират в домашни условия. Според мен здрав човек би трябвало да тренира два-три пъти в седмицата поне по един час. Хубаво е да се качва и слиза пеш по стълбите.
И друго – някои храни просто трябва да се избягват, употребата им да се редуцира до абсолютен минимум. Свинското месо е сред най-вредните у нас. Забелязвам, че от 10 мои пациенти, 9 са с висок холестерол. Прави ми впечатление, че все повече пада възрастовата граница на хората с високо кръвно. Има тийнейджъри с мега високо кръвно за годините си. Нека не ядем свинско всеки ден! А когато го правим, да се храним с малко количества, по възможност на обяд, а не на вечеря... И да не е пържено, а печено – поне това!
- Има ли правило от гледна точка на медицината, което да регламентира необходимото количество месо на ден?
- Зависи от килограмите на човек. Протеинът, който трябва да приемаме, е 1 грам на килограм тегло. Когато човек спортува трябва да приема повече от 1 грам - някъде към 2 грама. Примерно, ако сме 55 килограма, имаме нужда от 55 грама протеин. В 100 грама месо има около 20 грама протеин. Значи ни трябва по 200 грама мръвка дневно, ако сме 55 килограма, както вече казах. За тези над 100 кила, ще трябва 400 грама месо, но не им го препоръчвам. Протеин има и в млечните продукти, в някои зеленчуци като бобовите храни, в ядките.
Но както знаете, аз не съм от големите привърженици на веганското хранене, защото смятам, че човек трябва да си похапва от всичко, като се научи на умереност. Боб, леща, червено месо, бяло месо – това ни дава енергия, полезни вещества. Организмът се нуждае от всичко. Много е важно В12 да е в норма, В9 и други витамини. Хранителните добавки са хубаво нещо, но не могат да заменят храната, която е питателна. Трябва да се научим да си даваме почивка на организма. Една кола, която се кара от сутрин до вечер, много по-бързо ще се амортизира, отколкото кола, която се кара по няколко часа на ден. Същото става с организма, когато непрекъснато слагаме нещо в устата. Храносмилателната система се затруднява, амортизира се лесно. Клетките почват да не се захранват, защото не успяват да си почиват, да се детоксикират.
- Има ли златно правило за количеството вода, необходимо на организма?
- Пак зависи от килограмите. Трениращият два пъти седмично, тежащ 50 килограма човек е добре да пие от 1,8 литра до 2,5 литра. Не е хубаво да се наливаме с вода, но не бива и да се обезводняваме. Водата е транспортната система на всички минерали до клетката. Съветвам дехидратираните хора да приемат сол, която мнозина смятат за вредна. Солта е изключително богата на минерали. Хубаво е да ползваме различни видове соли, защото те съдържат различни видове минерали. Хималайската и индийската сол са много хубави.
- Как намирате класическите български туршии?
- Харесвам ги. Туршията може да бъде една златна храна, защото е богата на пребиотици. Пребиотикът по принцип е горивото на добрата бактерия в червата. За съжаление в суперите се предлагат много некачествени туршии, които бъкат от захари и некачествена сол. Туршията е полезна, стига да е направена правилно. Вкъщи всеки може да си я приготви по свой вкус. Има много съвети в интернет по отношение на ферментацията на зеленчуците . Микрофлората в стомаха ни е от изключително значение за здравето. Когато тя работи нормално, няма запек, няма диария, нито подуване и газове.
- Българинът много обича да яде колбаси. Колко вредни са те?
- Няма да открия топлата храна, като кажа, че са вредни. Хората често забравят, че колбасите са деликатеси, а не храна за наяждане. Когато се сервира чиния с луканка или салам, тя е за цялата трапеза – да хапнеш 2-3 парчета, като някакво разнообразие, за вкус, но не повече. Абсурдно е да се обядва или вечеря с колбаси – това е много вредно.
- Коя е основната грешка, която правим, подбирайки менюто си за деня или за седмицата?
- О, при българите трудно може да се каже, че се планува или избира меню за деня, камо ли за седмицата. Храним се, когато пожелаем, с каквото ни попадне под ръка. Трудно намираме време за сядане на маса, за бавно сдъвкване на месата. Когато все пак го направим, буквално се нахвърляме на сервираното и бързаме, бързаме. Големите порции и количества не са за моята чиния. Човек не бива да се храни обезумял от глад, защото в такива моменти лапа каквото му падне пред очите, и в то в огромни количества. После се оплаква от тежест и умора.
- През последните години инжекциите „Оземпик”, които са разработени за диабетици, станаха изключително модерни като средство за отслабване. Популярни личности у нас се „стопиха” без диети, без хранителни режими. Безвредно ли е това?
- Моля ви, чудя се защо си го причиняват и дали са чели за страничните ефекти от „Оземпик” – има вече десетки сериозни научни публикации. Та той затруднява още повече работата на червата, увеличава чувствително риска от рак, особено на панкреаса. Разбирам, хората го вземат, защото им потиска апетита, предизвиква дори гадене, световъртеж, главоболие, на пациентите не им се яде, а като не хапват – отслабват, логично е. Отслабват обаче предимно на мускулна маса, не толкова на мазнини. Цял живот ли ще са на „Оземпик”?! Разбира се, че не! И като го спрат, ще се види, че пак започват да трупат килца. Това лекарство е предназначено за диабетици, не е за всеки. Грешка е да се боцкат здрави хора – те са си нанесли сериозни вреди на здравето и тепърва ще го установят. Съветвам тези, които вече си го инжектират от суета, а не защото имат диабет, незабавно да го спират, защото не се знае на какъв здравословен хал са и наистина може да провокират появата на злокачествени заболявания. Вече дори и в България има такива случаи.
- Не мога да не ви попитам за лечебното гладуване, при което хората, желаещи да се разделят със свои здравословни проблеми, карат само на минерална вода със седмици, или пък един ден седмично, а след това не се хранят в разстояние от 16 часа. Какво е мнението ви?
- Хората, които са решили да спазват 16-18-часовото гладуване, трябва да си направят кръвни изследвания за хемоглобина. От неговото количество зависят часовете на гладуване. Има хора, които не трябва да гладуват повече от 6-7 часа. За карането на вода с дни – какво да ви кажа, може и да се решат едни здравословни проблеми, но може и да се отворят други. След всяко гладуване се прави захранване. Ако захранването не е по правилния начин, се стига до отравяне.
- Спазвате ли хранителен режим? На какво се дължи перфектната ви фигура, имате ли корекции?
- Храня се до 18 часа вечерта най-късно. Заспивам винаги към 23 часа. Между 21 часа и 4 сутринта трае детоксикацията на организма. Аз го оставям да си върши работата. Корекции по тялото си нямам. По лицето имам само няколко ботокс процедури. Вече всяка втора жена го прави, за да е красива. Е, гледам да не прекалявам, де!