Хронична Ринорея 7 изненадващи причини за постоянно течащия нос

https://hotarena.net/lubopitno/hronichna-rinoreya-7-iznenadvashti-prichini-za-postoyanno-techashtiya-nos HotArena.net
Хронична Ринорея 7 изненадващи причини за постоянно течащия нос

Обикновено хремата идва и си отива - възстановявате се от настинка или взимате лекарство за алергия и носът Ви отново е чист. Но какво да кажем за хремата, която продължава и продължава?

 

Хроничната или продължителна хрема е известна като хронична ринорея и има много възможни причинители. 

 

Хрема vs. запушен нос

 

Хрема и запушен нос не са едно и също нещо, въпреки че е лесно да се объркат двата термина. Ето по какво се различават:

 

Ринорея (обилно течение от носа/хрема): Ринореята причинява изтичане на бистра или оцветена слуз (течност) от носа. 

 

Запушване на носа или назална обструкция (запушен нос): Ако имате запушване на носа, е по-трудно да дишате от едната или от двете страни на носа си. Възможно е да хъркате през нощта или да имате усещането, че носът Ви е „запушен. Запушеният нос може да бъде придружен от хрема, но може и да не бъде. Много настинки причиняват едновременно хрема и запушване на носа. Но запушването или подуването на носа може да причини само запушване на носа, без да има секрет.

 

При запушен нос много хора използват назални деконгестанти, но при тях има риск от пристрастяване, ако се използват често. Експертите препоръчват да се прави назална промивка, защото е значително по-щадящо за носната Ви лигавица от използването на масовите назални деконгестанти. Система за назална иригация с ксилитол, като тази на Cинусалт, би облекчила значително усещането на дискомфорт, отбъбвайки лигавицата, без да я пресушава. 

 

Най-честата причина за постоянна хрема

 

Алергиите са автоимунно заболяване, при което имунната система атакува безвредно вещество като полени или прах. Алергиите са най-честата причина за непрекъснато течащ нос. 

 

Необичайни причини за хронична ринорея

 

1. Хроничен синузит: Синузитът е инфекция на синусите - подобни на тунели пространства в главата, които се свързват с носа. Може да получите остър синузит след вирусна инфекция или тежки алергии. Тази краткотрайна инфекция на синусите може да причини болка и запушване на синусите, но често отминава от само себе си.

 

Хроничният синузит, от друга страна, е дълготрайна инфекция на синусите. Хроничният синузит е възпаление на носната кухина и синусите, което продължава повече от 12 седмици. Това възпаление може да причини постоянна хрема, която продължава с месеци или дори години.

 

2. Неалергичен ринит: Неалергичният ринит означава, че лигавицата на носа Ви е възпалена или раздразнена, но не поради алергия. Неалергичният ринит се усеща като алергия, защото от носа Ви тече бистра течност. Но организмът Ви няма алергична реакция. Вместо това, нещо дразни носните пътища, което води до течаща и капеща течност. Причините за неалергичен ринит включват:

 

  • Хормонални промени: Много хора забелязват хрема или запушен нос по време на бременността, тъй като хормоните се променят. Менструалният цикъл или менопаузата също могат да предизвикат капене от носа.

 

  • Лекарства: Ако редовно приемате някакви лекарства и имате хронична хрема, попитайте вашия лекар дали причината не е в приеманите медикаменти. Лекарствата, които могат да причинят неалергичен ринит, включват:

 

  • Антидепресанти
  • Бета-блокери
  • Нестероидни противовъзпалителни средства
  • Противозачатъчни

 

Използвайки назални деконгестанти трябва да имате едно наум, защото те също могат да причинят повторно подуване и запушване на носа. Това състояние, известно като лекарствен ринит, се случва, когато използвате спрейове за нос твърде дълго време, затова  не трябва да е повече от 3 до 5 дни. 

 

Безопасна алтернатива, която се препоръчва дори и за бебета, е използването на система за промивка за носа - вариант, който е напълно безопасен за Вас и Вашето семейство при дългосрочна употреба, дори се препоръчва за ежедневна профилактика и превенция.

 

  • Силни миризми: Някои хора имат обоняние, което се дразни от силни миризми и неща във въздуха, като например:

 

  • Парфюми
  • Замърсяване или лошо качество на въздуха
  • Ароматизирани почистващи продукти или сапуни
  • Дим, включително от тютюн
  • Пикантни храни (причиняващи т.нар вкусов ринит)



 

  • Стрес: Ако денят Ви е изпълнен със стрес, може да се сдобиете и с хрема. Стресът е по-малко известен фактор, който предизвиква неалергичен ринит.

 

  • Промени във времето: Времето може да предизвика неалергичен ринит при някои хора, включително и при тези, които нямат алергии. Можете да получите хрема от бързи промени в:

 

  • Атмосферното налягане
  • Нива на влажност
  • Температура

 

3. Полипи в носа: Назалните полипи са доброкачествени (неракови) образувания в лигавицата на носа или синусите. Те могат да причинят повишено производство на слуз в носа, а хората с назални полипи могат да имат постоянна хрема, запушване на носа и загуба на обоняние.

 

4. Големи аденоиди: Аденоидите са малки парчета тъкан в задната част на гърлото. Обикновено само малките деца имат уголемени аденоиди, тъй като същите се свиват след 5-годишна възраст. Ако аденоидите на вашето дете са твърде големи, то може да има:

 

  • Хронична хрема или запушен нос
  • Усещане за запушване на ушите
  • Хъркане или проблеми със съня
  • Възпалено гърло (поради дишане с отворена уста)

 

5. Чужд предмет в носа: Децата често се опитват да поставят неща в носа си - и понякога тези неща се заклещват. Ако нещо е заседнало в носа на детето Ви, то може да има хронично назално течение. Но хремата ще бъде само от едната страна, а не и от двете. Обръщайте се към лекар винаги, когато детето Ви има едностранна хрема.

 

6. Изтичане на цереброспинална течност (ликвор): Това е водниста течност, която обгражда главния и гръбначния мозък. Слой от тъкан задържа течността вътре в главата Ви. Но след нараняване на главата или операция на синусите този слой тъкан може да се увреди и течността да изтече навън.

 

Изтичането на мозъчна течност се нуждае от спешна медицинска помощ, защото може да доведе до менингит. Течността има солен или метален вкус и обикновено капе само от едната страна на носа. Ако забележите, че след нараняване или операция Ви капе от едната страна на носа, незабавно потърсете медицинска помощ.

 

7. Синоназален тумор: Злокачествените тумори в носа или синусите са рядко срещани. Възможен признак за синоназален тумор е продължителна хрема само от засегнатата страна. Обикновено се наблюдават и съпътстващи симптоми като болка, главоболие или кървене от носа.

 

Кога да потърсите медицинска помощ

 

  • При изтичане на кървава слуз или кървене от носа
  • Изтичане на течност, която има метален или солен вкус
  • Болка по лицето
  • Треска
  • Слуз, която се променя от бистра в жълта или зелена
  • Едностранно течение или капене

 

В повечето случаи причината за хроничната хрема е алергия. Но ако имате хронична хрема и не сте диагностицирани с алергия, посъветвайте се с Вашия лекар. Откриването на причината и лечението, ако е необходимо, ще ви помогне да се почувствате отново добре.



 

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.