Не са малко случаите у нас, когато политици, които пишат законите и се очаква да са пример за тяхното спазване, всъщност най-нагло ги газят. Най-честите им нарушение при това не са никак нищожни - карат пияни, убиват хора на пътя, защото не спазват правилата, понякога и налитат на бой. „България Днес“ припомня някои от най-фрапантните случаи на политици в изстъпления над закона.
Само преди дни, на 5 април, в 9 часа вечерта, 43-годишният Благовест Георгиев, който е общински съветник от ПП-ДБ в СС в столицата, помита кола, след като навлиза в насрещното. После Георгиев бяга от местопроизшествието, което още утежнява и без това нелеката му ситуация. Удареният водач обаче тръгва след общинаря и го проследява. След това се обажда на ченгетата и разказва какво е станало и къде живее избягалият джигит.
Когато полицията отива на адреса, Георгиев отказва на органите на реда да даде проба за алкохол и наркотици и е задържан в 4-то РПУ. Фактът, че е отказал да даде проба за дрога и алкохол, означава, че в очите на Темида ще бъде прието, че Георгиев е бил под влияние на алкохол и наркотици.
Проверка на МВР пък показва, че общинарят има и предишни нарушения. През 2007 г. отново е отказал да бъде тестван, а през 2017 г. заради 0,8 промила алкохол в кръвта му отнемат книжката за 8 месеца и му налагат глоба от 700 лв. Това на свой ред означава, че Георгиев е рецидивист и има голяма вероятност да потърка наровете за няколко месеца в затвор с лек режим, например в Казичене.
Друг политик, който бе заловен пиян зад волана, е Ангел Джамбазки от ВМРО. Евродепутатът бе заловен на 7 декември 2019 година с 1,55 промила алкохол в кръвта.
Ченгетата го спират на изхода от курортното градче Боровец в посока Самоков. Дрегерът на място е отчита 1,55 промила алкохол, а кръвната проба показва 1,08 промила. Политикът бе глобен само 1000 лв., а шофьорската му книжка бе отнета за 12 месеца.
През ноември 2022 година задържаха за пореден път бившия председател на Общинския съвет в град Септември Лазар Влайков. Този път политикът се беше заканил, че ще убие човек от село Виноградец. Влайков дори има нож в себе си по време на заплахата, но така и не се стига до кървава свада. През септември същата година Влайков напада и пребива друг човек от село Карабунар. Името му нашумя преди години, когато с негов пистолет, докато си играе, дете простреля ресторантьор. Тогава общинският съветник от Септември получи 3-годишна присъда и отново излезе на свобода.
През 2019 година пиян общинар от ГЕРБ нападна детска учителка в русенската община Ветово. Инцидентът с главен герой Недялко Йорданов се случва посред бял ден в центъра на село Кривня. Общинарят е във видимо нетрезво състояние, нахлува в детската градина и започва да крещи и да налита на бой на дадената учителка. Тогава се намесва синът й, но Йорданов решава да го накаже, че се меси, и го нокаутира с юмрук в лицето. Случилото се е заснето от охранителните видеокамери в центъра на селото и записът бе предоставен на полицията. Имаше ли развитие разследването, така и не стана ясно.
През 2014 година пък общинар счупи рекорда за пиян политик зад волана. Чиновникът в най-малката община в Кюстендилска област - Трекляно, Кирил Кирилов беше задържан да кара с 3,30 промила алкохол в кръвта автомобила си. Мъжът подкарал возилото около 17 часа на 11 септември, което е само минути след края на работния ден в кметството. Той бе спипан на пътя Трекляно - Габрешевци, но единствено му наказание тогава бе, че му отнеха книжката.
В историята на политици, които са потъпкани закона, най-фрапантен остава случаят с Борислав Великов, който мина между капките, след като предизвика катастрофа по непредпазливост и причини смърт преди над 14 години. Причината за катастрофата бе навлизане в насрещното платно и несъобразяване с пътната обстановка, твърдяха през 2010 година експертите, когато започна делото. Малко след обяд на 12 декември през 2009 година, на пътя Илиянци-Требич, колата на бившия депутат от НДСВ Борислав Великов се удря челно в колата на 42-го-дишния Славчо Илиев, който загива на място. Мъжът оставя две деца, съпругата си и майка си.
Близките разказват, че колата на депутата Великов се е движила поне с 140 км/ч в момента на удара, погубил Славчо. След инцидента депутатът споделя пред разследващите, че е изгубил съзнание и това е причинило катастрофата. За почернената майка обаче това не е обяснение и тя настоява за ефективна присъда, която Великов така и не получи.
Пет месеца след катастрофата, разследването вече беше приключило, което е рекорд за бързо приключило разследване. Според експертизите няма данни за изпадане в безсъзнание, каквато беше първоначалната теза на бившия парламентарен шеф. Причина за катастрофата е неправилно изпреварване и навлизане в насрещното платно. Експертизите доказват още и това, че бившият председател на парламента наистина се е 1 движел с превишена скорост, но не това е било фатално за удара. По закон за това престъпление се предвижда наказание до 6 години затвор, но Великов се размина с 1 година условно и трябваше да изплати общо 27 хиляди лева на близките на загиналия при катастрофа Славчо Илиев.
През 2015 година лидерът на партия „Атака“ Волен Сидеров нахлу в НАТфИЗ. Тогава депутатите Волен Сидеров и съпартиецът му Десислав Чуколов, които бяха във видимо неадекватно състояние, нахълтаха в театралната академия около 20:20 часа. Те бяха придружени от екип на партийната телевизия и 15 телохранители. Разпитвали студентите за лице, което според тях, учи академията.
„Обикаляйки по аудиториите, екипът на Сидеров стига до 3-ия етаж, където час има класът на проф. Маргарита Младенова. Опитаха се да разбият вратата след опит на студентите да се заключат. Нахълтаха със сила и започнаха да обиждат и да бутат второкурсниците“, разказва студент пред Би Ти Ви малко след случката.
По неговите думи Сидеров е нападнал студентка, опитала се да го снима, а Чуколов е подхвърлил празен плик и е обвинил младежите, че разпространяват наркотици. Цялата случка се разиграва пред погледа на 10 полицаи, които не направили нищо. Така и не се разбра какво се случи с разследването срещу Волен и компания.