„Чувстваме се обречени. Не виждаме никаква перспектива за развитие, за ново начало или положителна промяна.“ Това споделят щатни артисти от т.нар. Национална опера и балет пред сайта alarma.bg.
Те са решили повече да не мълчат за геноцида, който несменяемият от 20 години директор Пламен Карталов налага върху тях. Не искат да говорят за ниското ниво на продукцията, която бълва „академикът“. Нито за „изтезанието“ Вагнер. Искат гласът им да се чуе сред широката общественост и да достигне до Министерството на културата, защото както казват те
ПОЛОЖЕНИЕТО Е НЕТЪРПИМО
В цялата каша около „управлението“ на Карталов е трудно човек да хване нишка, която да го води логично по някаква пътека. Всичко разказано от артистите е като кълбо с накъсани конци, без начало и край.
Карталов управлява с твърда ръка, ако така може да се нарече овчарската гега, която играе по гърбовете на инакомислещите. Директорът никога в последните години не е чувал мнение различно от неговото. До такава степен е наплашил всички, че никой не смее да противоречи.
При какви условия работят подопечните на Карталов показва и резултатът от проверка на Главната инспекция по труда. На финала на проверката е съставен акт в размер на около 50 хиляди лева, твърди оркестрант от Операта.
„Най-талантливите певци в операта загубиха гласовете си и не могат да изпеят един висок тон, заради нескончаемите си участия в постановки на оперите на Вагнер. Около операта „Янините девет братя“ бяха назначени безброй нови солисти, които днес нямат никакви ангажименти, но получават заплати. Репетициите насрочени за следващия ден следобед се местят в полунощ за сутринта в 9. Пълен хаос и тормоз за целия артистичен състав. Само няколко верни ‚хрътки“ слухтят и доносничат пред „Краля Слънце“ какво се говори за него из коридорите и зад кулисите“ разкриват разгневени артисти.
Почти 90% от тях са принудени да пеят в детските представления на операта в ролите на прасета, зайци и котки. Унизително! Но пък точно тези спектакли носят проходи на операта, за да могат безумните постановки на Карталов да се играят пред полупразни зали.
Липсата на главен диригент в Софийската опера също е доста странна. От няколко години оркестърът се ръководи само от гастролиращи диригенти. Тези, които са били на щат са напуснали заради диктатурата, която академикът им е налагал. Или след скандали за пари, твърдят хора от театъра.
Слуховете за успехите на театъра по света са също силно преувеличени. Артисти разкриват, че операта „Янините девет братя“ с е играла в малката зала на „Болшой театър“ а малцината зрители са си тръгнали по време на представлението. Накрая ръкопляскали неколцина души, като част от тях да от посолството на България в Москва.
Фурорът, който уж операта ни предизвика и в Македония също е кьорфишек, изстрелян от „академика“. Знае се, че западната ни съседка няма традиции в оперното изкуство и за тамошните жители е чиста проба екзотика гастролът на нашият театър. Така че, както казват мъдрите хора: „В страната на слепите и едноокият е цар“. Карталов се завъртя в няколко медии, за да припомни, че музиката е езикът на дипломацията. За малко да ни убеди, че е оправил дипломатическите отношения между двете страни.
75-годишният „директор“ се е обградил с ядро от съмишленици, които отдавна би трябвало да разхождат правнуците си в парка, вместо да са на щат в институт, който изисква творческа енергия, иновативни решения, желание за промяна.
Първата „героиня“ в разказа на отчаяните артисти е диригентката на хора – г-жа Виолета Димитрова на 74 години.
„Маестрата“ според хористи, вече недочува, не вижда, когато чете – срича. Оркестърът се залива от смях щом Димитрова дава своите „професионални“ съвети на гост-диригентите. „Моят хор“, „моите хористи“ , често казва Димитрова, сякаш артистите са на работа в крепостното й стопанство. В последната година благодарение на злия й нрав и неадекватно поведение, голяма част от артист-хористите напускат хора. Техните места заемат предимно руски и украински певци, които с „малки“ или не толкова „малки подаръчета“ се превръщат в любимци на глухата и сляпа диригентка. Тогава те стават „знаменити певци“ и биват поощрявани. „Чуйте как пеят руснаците, не като вас“, пелтечи в горещините достолепната дама на преклонна възраст. Около нея се носят много слухове. В младостта си се е радвала на мъжко внимание, но връзките й са били мимолетни. На тридесет и няколко години успява да омае мъж, който е доста по-възрастен от нея. Само след месеци вече е бременна, ражда му дъщеря, а след две години, господинът изтрезнява и се разделя с Димитрова. Тук в разказа се включат артисти от несъществуващата опера в Плевен, които разказват, че често Виолета Димитрова е „забравяла“ да нахрани дъщеря си Ирена, която днес е на около 40 години. В онези времена гладното момиченце отворило чантата на артистичната секретарка на Плевенската опера, намерило в нея пакетче сурова кайма и я изяло. Разказваме този случай, не за да създаваме сензации, а да добавим по-плътни щрихи към портрета на диригентката Димитрова. Ако нямаш жал към собственото си дете, как ще ръководиш колектив от зрели хора-музиканти, ще ги поощряваш, ще решаваш проблемите им? Пикантериите зад кулисите разнасят, че някога Димитрова е била любовница на Карталов. „С какво го държи още вече грохналата старица?“, се питат хористите?
Името на диригентката е тема табу за съпругата на Пламен Карталов - Валерия Широканска. Тя е следващото действащо лице в разказа за едноличната фирма на Карталов „Софийска опера“.
Широканска е на 75 години, неосъществена оперна певица, която никога не е пяла на сериозна сцена, но… Тя преподава частни уроци на артистите в Софийската опера?! „Ако искаш да пееш в роли различни от тези на Инес, Анина или на Гастон - иди на уроци при Широканска“, смеят се от операта.
Валентин Стамов е известен на по-старото поколение софиянци, като автор на музика за нямото кино.
Той е на 75 години и също е част от кохортата на Карталов. Работи в отдел „Маркетинг, реклама и ПР“, но никой не знае като какъв. От снимките в профила на беловласото старче се вижда, че обикновено е с чаша в ръка (90 от 100), или е награбил някоя мацка и танцува с нея.
В ПР отдела работи и някоя си Галина Милчева. Тя също е в пенсионна възраст. Прессъобщенията, които разпраща до медиите започват с преразказ на оперното заглавие, което предстои да се играе, продължават с дитирамби колко е велик „академикът“ и някъде в края се споменават подробности за текущия спектакъл и артистите, които ще участват в него.
ХИТРИ ВРЪТКИ
Като изключително хитър манипулатор определят своя шеф артистите в Операта . За да потуши напрежението, месеци преди конкурса за нов директор на институцията, Карталов увеличава драстично заплатите на служителите. Средно те се движат около 3000 лева. Тук обаче има доста странно мениджърско решение – възнагражденията на мъжете, независимо от щатната длъжност са със 100 лева повече? И това ако не е дискриминация, дивят се дамите в операта.
Хитър ход се оказва и идеята Карталов да включи в афиша на Софийската опера младото сопрано Мила Михова. Дъщерята на Дарина Такова е персона нонграта за сцената на Националния театър заради враждата на „академика“ със световното сопрано. На предишния конкурс Такова се изправи срещу Карталов в битка за стола му, но бе попарена от връзките на „гениалния режисьор“ с членове на комисията и задкулисни играчи. Давайки роли на Михова, Карталов със сигурност ще запуши устата на Дарина Такова, поне докато мине предстоящият конкурс.
„Ще спечеля и следващия конкурс“, хвалел се Крталов пред шашардисаните си колеги в театъра, които се молят това да не се случи. Често изтъквал, че има връзки с влиятелни масони и силни политически лица.
„Време е този човек да излезе в заслужена почивка. Дори да е гений, вече е изчерпан и творчески, и физически“, тюхкат се музиканти.
В едно свое интервю, след последния конкурс за шеф на Операта, който Карталов пак спечели, оперната звезда Дарина Такова каза: „У Пламен Карталов оценявам хладнокръвието, с което пристъпи към този пост за четвърти път. Ако той самият не вижда проблем в това, никой друг няма да го види. Той е обаятелен събеседник и се е научил да вдъхва доверие и чувство за незаменимост у околните, знае добре, че приоритет номер едно на кабинета „Борисов“ е финансовото спокойствие и отчитането на дейност и че с приказки за опера и художествени стремежи няма да впечатли никого, затова говори схематично и със самочувствие точно по тази линия“.
Пет години след тези думи нищо не се е променило!
Alarma.bg ще даде право на отговор на акад. Пламен Карталов по изнесените факти.