Есил Дюран прави малък хотел на Костенски водопад, разкри пред „Телеграф" самата тя.
Певицата и съпругът й Борис Павлов избраха да посрещнат Деня на будителите там, където композиторът има наследствен имот. „Честит празник! Точно днес ходим по пътеките и местата, които са вдъхновявали поета. Благодарим за знанието и съжаляваме, че все още не сме разбрали кои сме и какво имаме“, написа в социалните мрежи звездата.
„По соцвреме къщата е била почивна станция, а през 1992 г. я върнаха на майка му и двете й сестри. Иван Вазов е бил чест гост на предците на Борис и е отсядал в една от стаите. Точно там е написал стихосбирката Какво пее планината. Свекърва ми, която загубихме тази година, е разказала в книга историята на къщата, в която е сякаш историята на България защото в нея са преплетени основните събития за страната ни. Книгата не е издавана още, но смятаме да го направим. А постройката сага я реновираме да я направим като къща за гости и място, което да събира хората с творчески заряд, да вдъхновява артистичните души“, разказа Есил Дюран.
Музикалният тандем е прекарал там цялата пандемия и е създал един от последните си хитове - „За кой ли път", а мястото продължава да ги вдъхновява. „И в момента сме тук и дишаме този въздух. Както пише Вазов, „Тук сякаш Бог е друг". Такава красота -планини, минерални извори. Мястото бавно започва да се облагородява и да излиза от тежкия постсоц период на будна кома. Много хубава пейка на Вазов са направили до водопада. Улисани в ежедневието си, сме забравили колко сме специални. Имаме си морета, планини, дух... Къде другаде по света има толкова зелено, толкова минерални извори. Това с чистата гордост, каза още Есил Дюран. Бобо пък призна, че е приел като мисия да запази историята и припомни, че през 40-те предците му са се крили от бомбардировките в планината, а цар Фердинанд е отишъл първо в Костенец, преди да направи Чамкория, но му казали, че хората в района са чепати.