Къщата на Ваня Костова стана старостилна църква

https://hotarena.net/az-jenata/kashtata-na-vanya-kostova-stana-starostilna-carkva HotArena.net
Къщата на Ваня Костова стана старостилна църква

Къщата, в която е прекарала детството си Ваня Костова, е превърната 1 в... старостилен храм, научи ексклузивно „България Днес“. Постройката се намира на уп. „Химик“ 15 в бившето Бургаско село Долно Езерово, което вече е квартал на морския град. В къщата бъдещата солистка на „Тоника СВ“ е живяла под наем заедно с майка си, също певица, тъй като Ваня идва на бял свят не в Бургас, а в Димитровград.

Покойната изпълнителка притежава един апартамент в София, в който живее със семейството си единственият й син Боян Михайлов, лекар по професия, но певец по призвание. Преди 9 септември 1944-та и до началото на 50-те домът е бил притежание на един от най-колоритните жители на Долно Езерово - Стоян Ганчев. Той е бил и много заможен, а за неговото богатство и ексцентричен характер още се разказват от поколение на поколение митове, легенди и предания.

Няма яснота каква е съдбата на имота, след като Ваня Костова заминава да си търси късмета в София. Предполага се, че е бил одържавен, но защо не са го върнали на наследниците на Стоян Ганчев след промените, остава загадка. Предположенията за това могат да се сведат до два пункта. Или най-богатият долноезеровчанин не е имал деца или други преки наследници, или приживе е продал къщата, а новите собственици да не са имали потомци. Самата Ваня Костова никога не е разказвала за дома в бившето бургаско село, в който е отраснала.

В интервюта през годините е споменавала за нелекия живот на майка си, гастролираща из страната певица, по чиито стъпки поема, преди да стане звезда. По думите на местни хора едноетажната постройка е реновирана и ремонтирана и се стопанисва от наместника на Старостилната българска православна църква за община Бургас отец Христо Табутов. Но както гласи старата поговорка, свята място празно не остава. БПЦ, негодуват духовници и миряни, така и не създаде отделна Бургаска епархия.

Такива призиви звучаха десетилетия наред, но в крайна сметка Бургас си остана под църковната юрисдикция на Сливенска епархия, а покойният й глава - митрополит Йоаникий не искаше и да чуе за отделянето на морския град и района в отделна епархия. Сега тази страница е уж затворена, поне за Синода на БПЦ, но Старостилната българска православна църква има силно влияние в Бургас и курортите по Южното Черноморие, твърдят родни богослови.

За Созопол например от нейна страна духовен пастир е младият и енергичен епископ Серафим. За да се противопоставят на влиянието на старостилците, наскоро в Бургас даже се създаде сдружение “Бургазлии" с лидер Иван Нейков, а пък кметът на Царево побърза да заклейми “новите разколници", защитавайки тезата, че Българската православна църква е само една. Случайно или не, сега православната старостилна църква ще разполага и с бившия дом на Ваня Костова.

 

Коментирай

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и политика за поверителност.